IMG_6615

 

Turbūt ne vienas studentas ar dėstytojas atkreipė dėmesį į Veterinarijos Akademijos penktuose rūmuose atsiradusią raudoną dėžutę, raginančią padėti beglobiams gyvūnams ir kviečiančią paremti Všį „SOS gyvūnų“ organizaciją gelbstint beglobius gyvūnus. Iš karto buvo matomas akademijoje esančių žmonių aktyvumas ir geranoriškumas, kadangi dėžutės dugnas per keletą dienų buvo padengtas monetomis. Kadangi galbūt ši dėžutė kam nors atsirado netikėtai, tačiau Veterinarijos Akademijos Studentų Asociacijos nariai tam ruošėsi jau seniai ir nežada apsiriboti šia viena dėžute. Ne už ilgo antroji bus įrengta ir VA šeštajame bendrabutyje. Prieš pakabinant pirmąją dėžutę mes kalbinome „SOS gyvūnai“  projekto vadovą Andrėjų Mezencevą, kuris rūpinasi jų priežiūra, įrengimu, reguliariu ištuštinimu apie globos namų įsikūrimą ir raudonųjų dėžučių idėją.

Papasakokite kaip atsirado organizacija „SOS gyvūnai“ ?

Beglobius gyvūnus globojanti organizacija „SOS gyvūnai“ įsisteigė 2009 metais po to, kai 2008 metais keletas žmonių atsiskyrė nuo Vilniaus „Pifo“ ir įsteigė „Pifas.lt“ beglobių gyvūnų organizaciją. Po metų pakeitėme pavadinimą Všį „SOS gyvūnai“.

Kuriame Lietuvos kampelyje  įsikūrusi Jūsų organizacija?

Mūsų pagrindinė būstinė yra Vilniuje, Minsko plente, netoli oro uosto. Kadangi gyvūnų prieglauda įrengta užmiestyje, neturime labai daug kaimynų. Artimiausi kaimynai gyvena už 300 m. Pastaruoju metu planuojame įsteigti dar vieną prieglaudą netoli Kauno, kurią numatome statyti  konteinerinio tipo. Ši Unikali naujosios prieglaudos konstrukcija projektuojama pagal ES standartus ir rekomendacijas. Toks gyvūnų apgyvendinimo būdas buvo pradžia ir Vilniaus prieglaudai, kuris labai pasiteisino. Patogi priežiūra, pakankamai vietos gyvūnams.

Tačiau vien turimomis patalpomis užmiestyje mes neapsiribojame, juk daugelis žmonių mėgsta viską turėti po ranka, todėl retai kas varginasi atkeliauti iki mūsų globos namų pasiimti gyvūnėlį, todėl mes su prekybos centru „Ozas“ nuo 2012 metų trejus su puse metų vykdėme projektą „Ozo gyvūnų pievelė“, kur vidury prekybos centro savanoriai prižiūrėdavo gyvūnus ir į šią pievelę žmonės vietoj to jog išmestų į gatvę gyvūną galėdavo jį palikti arba pasiimti į savo namus iš mūsų jau turimų. Šis projektas pateisino lūkesčius, nes per metus vidutiniškai žmonės priglausdavo po tūkstantį gyvūnų. Taip pat prie Vilniaus Akropolio atidarytas „SOS gyvūnų“ paviljonas, kurio idėja tokia pati – kad gyvūną priglausti žmogui būtų kuo paprasčiau.

Koks beglobių gyvūnų skaičius gyvena jūsų turimose patalpose ir kiek darbuotojų prižiūri juos?

Šiai dienai mūsų globos namuose gyvena 174 gyvūnai, tačiau šis skaičius nepastovus ir nuolat kinta. Visada mes krutame pirmyn. Nuolatinių ir pasišventusių šiam darbui darbuotojų turime porą, o periodiškai apsilankančius savanorius ir mažiau negu 24 valandas per parą laiko skiriančius beglobiams gyvūnams iki 15 asmenų.

Kokie yra Jūsų organizacijos tikslai.

Suteikti visapusę pagalbą kuo didesniam skaičiui beglobių gyvūnų: aprūpinti juos šilta užuovėja, maistu ir veterinarine priežiūra, kol bus rasti nauji šeimininkai. Bendradarbiauti ir padėti organizacijoms bei fiziniams asmenims, užsiimantiems beglobių gyvūnų gelbėjimu. Šviesti visuomenę apie atsakomybę už gyvūnus, jų priežiūrą ir globą. Vykdyti visuomenines programas bei konsultuoti beglobių gyvūnų gelbėjimo ir priežiūros klausimais. Ieškoti partnerių kitose pasaulio šalyse, su kuriais galėtume bendradarbiauti ir keistis žiniomis bei patirtimi. Supažindinti kaip galima didesnę visuomenės dalį su mūsų organizacijos veikla. Įkurti organizacijos padalinius įvairiuose Lietuvos miestuose. Įkurti savo veterinarijos kabinetą, kuriame galėtume suteikti veterinarinę pagalbą savo globotiniams. Reguliuoti beglobių gyvūnų skaičių, vykdant strerilizacijos ir kastracijos programas. Kaip matote visus savo tikslus po truputėli kryptingai vykdome.

Kaip manote, kas Jus išskiria iš kitų gyvūnų globos asociacijų?

Mano manymu mes išsiskiriame darbo kokybe ir vietų, kuriose gyvena gyvūnai atitikimą Europos sąjungos reikalavimas. Ne visos tai gali sau leisti. Mes nesilaikome požiūrio jog pas mus gyvūnui būtų tik geriau nei lauke, mes laikomės dezinfekcijos reikalavimų, patalpų dydžių atitikimų pagal gyvūnų skaičių ir dydį, rengiame apmokymo kursus savanoriams, kurie privalo būti sulaukę pilnametystės.

Iš kur gaunate lėšų savo organizacijos veiklai.

Pagrindinis mūsų pajamų šaltinis yra 2 proc. paramos nuo gyventojų pajamų mokesčio. Taip pat sulaukiama finansinės paramos pavedimu, maisteliu, įvairiose vietose pastatėme dėžutes aukoms.

Paminėjote dėžutes, kelios atsiras ir mūsų akademijoje, ar jos pasiteisina? Juk beveik niekas jų ir neprižiūri.

Taip, dėžučių idėja atsirado prieš porą metų ir jos pasiteisina tik sąžiningose vietose. Jas įrengiame įvairiose vietose: nuo vaistinių iki prekybos centrų. Laba smagu jog atsirado galimybė keletą pastatyti ir pas Jus – veterinarijos akademijoje. Žinoma, atrodo jog išrenkame saugesnes vietas, jog kas bent viena akim stebėtų dėžutes, bet pasitaiko visokių atvejų, randi išplėštas, ar kitaip supranti jog jos ištuštintos pašalinių žmonių, Kai kurie žmonės būna labai išradingi ir graudu kai bandoma pasipelnyti tokiu būdu.

Taigi, dėkojame už malonų pokalbį Andrėjui ir linkime visokeriopos sėkmės įgyvendinant savo organizacijos tikslus. Tikimės jog atkeliavusios raudonosios dėžutės į mūsų akademiją pateks į sąžiningųjų zoną ir šis dėžučių įrengimas pasiteisins, juk ne veltui sakote: „padėkite mums padėti Jiems“. Pirmame kurse paklaustumėte veterinarijos akademijos studentų dėl ko jie čia įstojo, daugelis atsakytų – noriu padėti ir gelbėti gyvūnus. Todėl brangieji, būkite žingeidūs, siekit būti geriausiais savo srityje ir išgelbėti  keturkojai nors ir neištars žodžio, tačiau suprasite jog jums dėkojama, tačiau savita kalba.