D U K
-
1. Už kokius objektus nereikia mokėti rinkliavos?
Nuo 2020 m. neapmokestinami sodo paskirties žemės sklypai, kuriuose nėra jokių pastatų, garažai individualių namų valdose, automobilių statymo vietos daugiabučiuose pastatuose ir kitose panašiose vietose.
Individualių konteinerių naudotojams sudaroma galimybė kintamąją dvinarės vietinės rinkliavos dalį mokėti pagal faktiškai atiduotų mišrių (likusių po pirminio rūšiavimo) komunalinių atliekų svorį.
-
2. Kaip skaičiuojama rinkliavos Pastovioji ir Kintamoji dalis, jei gyvenu individualiame name?
Pastovioji rinkliavos dalis apskaičiuojama pagal objekto bendrą plotą (kv. m) padauginus iš pastoviosios rinkliavos dalies dedamosios per mėnesį pagal NTO rūšį.
Kintamoji rinkliavos dalis apskaičiuojama imant per mokestinį laikotarpį NTO galintį susidaryti atliekų svorį (390 kg) padauginus iš kintamosios rinkliavos dedamosios dydžio (Eur/kg).
Kadangi tikslus per mokestinį laikotarpį atiduotų atliekų svoris bus žinomas tik pasibaigus mokestiniam laikotarpiui, kintamoji rinkliavos dalis NTO, kuriam galima nustatyti tikslų plotą ir kuriam priskirtas individualaus naudojimo konteineris, apskaičiuojama per mokestinį laikotarpį atiduotų atliekų svorį padauginus iš kintamosios rinkliavos dalies dedamosios (Eur/kg). Jeigu kintamosios rinkliavos dalis, apskaičiuota pagal atiduotų atliekų svorį, yra didesnė už kintamąją dalį, Administratoriaus priimtą galintį per mokestinį laikotarpį tame NTO susidaryti atliekų svorį (390 kg), kito mokestinio laikotarpio mokėjimo pranešime atliekamos korekcijos: nurodoma arba likusi sumokėti rinkliavos kintamosios dalies suma, arba kito mokestinio laikotarpio mokėjimo pranešime susidaręs skirtumas atimamas iš naują mokestinį laikotarpį privalomos mokėti rinkliavos.
-
3. Kaip bus skaičiuojama rinkliavos Pastovioji ir Kintamoji dalis, jei gyvenu daugiabučiame name?
Pastovioji ir Kintamoji dalys apskaičiuojamos pagal objekto bendrą plotą (kv. m) padauginus iš atitinkamos dalies dedamosios pagal NTO rūšį ir mokestinio laikotarpio.
-
4. Kodėl mokėjimo pranešime nurodomas 390 kg dydis?
390 kg – nustatytas galimas per mokestinį laikotarpį (metus) NTO susidaryti atliekų svoris (patvirtinta Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2019-09-16 sprendimu Nr. 1-226)
-
5. Jei per einamus metus faktinis atliekų svoris sudarys mažiau arba viršys nustatytus 390 kg, kaip bus apskaičiuojama kintamoji dalis?
Tikslus per mokestinį laikotarpį atiduotų atliekų svoris bus žinomas tik pasibaigus mokestiniam laikotarpiui. Kito mokestinio laikotarpio mokėjimo pranešime bus atliekamos korekcijos, t. y. nurodoma arba likusi sumokėti Rinkliavos kintamosios dalies suma, arba ateinančio mokestinio laikotarpio mokėjimo pranešime susidaręs skirtumas atimamas iš naują mokestinį laikotarpį privalomos mokėti rinkliavos.
-
6. Kaip bus sveriamos mišrios komunalinės atliekos?
Atliekų vežėjai mišrias komunalines atliekas renka šiukšliavežėmis, kuriose sumontuota metrologiškai patikrinta svėrimo įranga. Kiekvieno atliekų išvežimo metu atliekos pasveriamos ir kartu su svoriu pateikiama visa informacija SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (pvz. konteinerio numeris, laikas, vietos koordinatės ir kt. duomenys perduodami į įmonės serverį).
Minėtų duomenų apie atliekų išvežimą iš konteinerių gavimas leidžia turėti visą aktualią informaciją apie klientų aptarnavimą mieste bei gauti operatyvią informaciją apie atliekų išvežimo sutrikimus bei jų priežastis.
-
7. Gyvenu daugiabučiame name, norėčiau kintamąją dalį mokėti pagal atliekų svorį. Kaip tai padaryti?
Jeigu daugiabutis namas naudojasi bendro naudojimo konteineriu, kuris yra apibrėžtoje ir kontroliuojamoje teritorijoje, t. y. aptvertas ir niekas kitas juo nesinaudoja, bendrija gali pateikti SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ prašymą šį konteinerį priskirti prie individualaus naudojimo konteinerio ir kintamąją dalį skaičiuoti pagal susidariusį faktinį atliekų kiekį. Administratoriui kartu su prašymu pateikiamas gyvenamosios daugiabučių pastatų paskirties NTO savininkų daugumos sprendimas dėl individualaus naudojimo konteinerio priskyrimo NTO ir kintamosios rinkliavos dalies skaičiavimo priklausomai nuo atiduotų atliekų svorio bei vieno iš daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos ar pastatų administratoriaus įgaliojimas būti kintamosios rinkliavos dalies mokėtoju. Įgaliotas kintamosios rinkliavos mokėtojas paskirto kintamąją rinkliavos dalį butų ir kitų patalpų savininkams vadovaudamasis teisės aktų nustatyta tvarka.
SVARBU! Teikiant šį prašymą būtina įsivertinti konteinerio pastatymo vietą ir jo prieinamumą pašaliniams asmenims (pvz.: ar aptverta teritorija, ar nuošali teritorija, ar gali konteineriu naudotis svetimi ir pan.).
-
8. Kaip keisis Rinkliava, jei pasirinksiu dažnesnį komunalinių atliekų išvežimą iš individualių namų (kategorija „Gyvenamoji – individualūs namai (kassavaitinis aptarnavimas)?
Rinkliava bus didesnė. Pastovioji rinkliavos dedamoji per mėn. 0,0444 Eur/m²
-
9. Ar bus taikomos rinkliavos lengvatos?
Taikomos šios rinkliavos lengvatos:
- Rinkliavos mokėtojams, kurie Nuostatuose nustatyta tvarka deklaruoja, kad tam tikrą laikotarpį nėra naudojamasi visu NTO ir iš šio objekto tuo laikotarpiu komunalinės atliekos nebus surenkamos – 100 proc. atleidimas nuo kintamosios rinkliavos dalies.
- Rinkliavos mokėtojams už Nekilnojamojo turto registre registruotus negyvenamuosius statinius, kuriuose yra įvykusi ir (ar) nepašalinta statinio avarija arba statinių naudojimą sustabdė statinio naudojimo priežiūrą atliekantis viešojo administravimo subjektas vadovaudamasis Statybos įstatymo nuostatomis – 100 proc. atleidimas nuo pastoviosios ir kintamosios rinkliavos dalies.
- Rinkliavos mokėtojams, kurie savitarnos svetainėje savitarna.vasa.lt, interneto svetainėje vasa.lt arba kitose mokėjimo platformose, su kuriomis Administratorius yra sudaręs paslaugų teikimo sutartis, iki einamųjų metų vasario 1 d. užsisako gauto mokėjimo pranešimus į savo savitarnos paskyrą. Rinkliava mažinama proporcingai popierinio mokėjimo pranešimo siuntimo pašto išlaidomis. Užsisakius po einamųjų metų vasario 1 d. lengvata bus taikoma tik nuo ateinančio mokestinio laikotarpio.
-
10. Ką turiu padaryti, kad galėčiau pasinaudoti lengvata?
Pateikti SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ prašymo formą.
-
11. Ar taikomos lengvatos už praeitą ir kitus mokestinius laikotarpius?
Lengvatos taikomos nuo to mėnesio, kurį pateiktas prašymas, 1 dienos arba nuo vėlesnės prašyme nurodytos datos (mėnesio 1 dienos), bet ne ilgesniam negu 12 mėnesių laikotarpiui. Prašymai dėl lengvatų taikymo, pateikti už praeitą ir kitus ankstesnius mokestinius laikotarpius, nenagrinėjami ir atleidimas nuo pastoviosios ir (ar) kintamosios rinkliavos dalies netaikomas, jeigu rinkliavos mokėtojas neįrodo, jog prašymas negalėjo būti pateiktas dėl svarbių priežasčių.
-
12. Kokiais atvejais galima susigrąžinti dalį rinkliavos?
Rinkliavos dalis gali būti grąžinama:
- Jei mišrių komunalinių atliekų tvarkymo paslauga buvo teikiama nesilaikant mišrių komunalinių atliekų išvežimo grafiko, išskyrus atvejus, kai ne vėliau kaip kitą dieną buvo įvykdytas šių atliekų išvežimas;
- Jei rinkliavos mokėtojui neužtikrinama galimybė naudotis mišrių komunalinių atliekų konteineriu per 15 darbo dienų nuo atitinkamo jo prašymo pateikimo SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ dienos.
Grąžintina per praeitą mokestinį laikotarpį sumokėtos rinkliavos dalis, neviršijanti 35 procentų tam mokestiniam laikotarpiui taikomo patvirtinto kintamosios rinkliavos dalies dydžio, apskaičiuojama iš ateinančio mokestinio laikotarpio priskaičiuotos rinkliavos sumos atėmus grąžintiną rinkliavos dalį.
-
13. Vietinė rinkliava už atliekas – kas tai?
Vykdant Lietuvos Respublikos Seimo, Vyriausybės ir Vilniaus miesto tarybos sprendimus, nuo 2018 m. gegužės 1 d. Vilniaus miesto savivaldybėje pakeista mokėjimo tvarka už atliekų surinkimą ir tvarkymą. Kasmėnesinius gyventojų ar įmonių atsiskaitymus namų valdoms, bendrijoms ar tiesiogines sutartis su atliekų vežėjais pakeitė vietinė rinkliava.
Vietinė rinkliava – tai Vilniaus miesto savivaldybės tarybos sprendimu nustatyta privaloma atliekų turėtojų įmoka į savivaldybės biudžetą už komunalinių atliekų surinkimą ir jų tvarkymą.
Teisės aktai:
Vilniaus mieste dvinarė rinkliava nustatyta įgyvendinant Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymą ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013-07-24 nutarimu Nr. 711 patvirtintas Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo taisykles.
Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklės yra patvirtintos Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2016-05-11 sprendimu Nr. 1-445 „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimo“. Nuo 2020 m. sausio 1 d. galioja aktuali taisyklių redakcija.
Vilniaus miesto savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatai yra patvirtinti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos 2017-02-01 sprendimu Nr. 1-818 „Dėl Vilniaus miesto savivaldybės vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą nuostatų patvirtinimo“. Nuo 2021 m. sausio 1 d. galioja aktuali nuostatų redakcija. -
14. Ar rinkliava privaloma?
Įvesta vietinė dvinarė rinkliava už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą yra privaloma nekilnojamojo turto savininkams arba kitiems atliekų turėtojams, kuriems savivaldybės tarybos sprendimu yra nustatyta mokestinė prievolė mokėti rinkliavą.
Rinkliavos mokėtojais taip pat laikomi savininkų atstovai, socialinio būsto nuomininkai, valstybės / savivaldybės turto nuomininkai ir panaudos gavėjai, viešųjų renginių organizatoriai.
Vilniaus miesto savivaldybėje yra šios apmokestinamų nekilnojamojo turto objektų kategorijos:
- Gyvenamoji – daugiabučiai pastatai
- Gyvenamoji – individualūs namai
- Gyvenamoji – individualūs namai (kassavaitinis išvežimas)
- Viešbučių
- Administracinė
- Prekybos
- Paslaugų
- Maitinimo
- Garažų
- Gamybos ir pramonės
- Transporto
- Sandėliavimo
- Mokslo, kultūros ir švietimo
- Sporto, poilsio
- Gydymo
- Prekybinės paskirties patalpų, esančių degalinių teritorijose
- Religinė
- Specialioji
- Sodų
- Kiti objektai, naudojami viešiesiems renginiams, neregistruoti Nekilnojamo turto registre
- Kiti objektai
-
15. Kam naudojamos surinktos rinkliavos lėšos?
Iš surinktų rinkliavos lėšų Vilniaus miesto savivaldybė padengia ne tik atliekų surinkimo, bet ir visos atliekų tvarkymo sistemos sąnaudas: sąvartynų eksploatavimą, senų sąvartynų uždarymą, atliekų rūšiavimo skatinimą, mechaninio biologinio atliekų apdorojimo įrenginių, Vilniaus regioninio nepavojingų atliekų sąvartyno, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelių eksploataciją, kitus su atliekų tvarkymu susijusius darbus.
Surinktos rinkliavos lėšos naudojamos tik komunalinių atliekų tvarkymo išlaidoms padengti: atliekų surinkimui ir vežimui, atliekų tvarkymui ir rinkliavos administravimui.
Gyventojai, rūšiuojantys buityje susidarančias atliekas, mažina mišrių atliekų kiekį, t. y. mažina aplinkos taršą ir išlaidas už mišrių atliekų tvarkymą. Informacija apie atliekų rūšiavimą – svetainėje.
-
16. Kas administruoja rinkliavą?
Rinkliavos administravimą, apskaičiavimą, apskaitą, surinkimo kontrolę vykdo savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
-
17. Kam mokama rinkliava?
Rinkliava mokama į savivaldybės administracijos surenkamąją sąskaitą LT34 4010 0510 0422 7917, esančią banke Luminor Bank, AB, vienu iš Rinkliavos mokėjimo pranešime nurodytų būdų.
Mokant Rinkliavą pavedimu mokėjimo paskirtyje turi būti nurodomas mokėtojo kodas.
-
18. Ar reikia sudaryti sutartis dėl mišrių komunalinių atliekų išvežimo?
Gyventojai ir įmonės nesudaro sutarčių dėl mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir vežimo, kadangi Vilniaus miesto savivaldybėje galioja vietinė rinkliava už atliekų išvežimą.
-
19. Jeigu pasistačiau / nusipirkau naują būstą (individualų namą), ką turėčiau daryti, kad gaučiau atliekų išvežimo paslaugą?
Pateikite e. prašymą dėl konteinerio pastatymo SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ tinklapyje (https://vasa.lt/prasymo-formos).
-
21. Kaip apskaičiuojamas rinkliavos dydis sodų bendrijoje esantiems nekilnojamo turto objektams?
Nuo 2020-01-01 sodo paskirties žemės sklypai rinkliava neapmokestinami.
-
22. Ar sodų bendrijos nariai gali turėti mišrių komunalinių atliekų konteinerius tik vasaros sezono metu?
Sodų bendrijų nariai, SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ pritarimu ir suderinus su vežėjais, aprūpinami individualaus arba bendro naudojimo mišrių komunalinių atliekų konteineriais nuolatiniam naudojumui.
-
23. Įsigijau / pardaviau NTO, ką turėčiau daryti? Kaip bus skaičiuojama rinkliava?
Informuokite SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ apie NTO savininko pasikeitimą. Rinkliava buvusiam savininkui skaičiuojama už visą kalendorinį mėnesį, kurį jis buvo NTO savininku, nepriklausomai nuo to, kurią mėnesio dieną pasikeitimas įvyko. Naujam NTO savininkui rinkliava skaičiuojama nuo kito mėnesio, per kurį pasikeitė NTO savininkas, pirmos dienos. Kviečiame apsilankyti savitarnos svetainėje (savitarna.sivasa.lt, kurioje rasite Jums skirtą mokėjimo pranešimą, nekilnojamo turto objektui priskirtus konteinerius, jų atliekų išvežimo grafiką bei faktinį išvežtų atliekų svorį.
-
24. Kokiai NTO rūšiai yra priskiriami individualaus naudojimosi konteineriai?
Individualaus naudojimo konteineriai priskiriami šių rūšių NTO: gyvenamoji – individualūs namai ir gyvenamoji – individualūs namai (kassavaitinis atliekų išvežimas), prekybinės paskirties patalpų, esančių degalinių teritorijose.
-
25. Kokiai NTO rūšiai yra priskiriami bendro naudojimo konteineriai?
Bendrojo naudojimo konteineriai priskiriami šių rūšių NTO: gyvenamoji – daugiabučiai pastatai, viešbučių, administracinės, prekybos, paslaugų, maitinimo, garažų, gamybos ir pramonės, transporto, sandėliavimo, mokslo, kultūros ir švietimo, sporto, poilsio, gydymo, religinės, specialiosios, sodų.
-
26. Ar daugiabučių gyventojai mokės už požeminius garažus?
Nuo 2020 m. daugiabučių garažai, esantys daugiabučiuose pastatuose, neapmokestinami.
-
27. Kas gali nemokėti kintamosios dalies?
Kintamosios dalies gali nemokėti nekilnojamojo turto (NT) objektų savininkai arba jų įgalioti asmenys, kurie deklaruoja kad tam tikrą laikotarpį nesinaudojo NT objektu. Lengvatos taikomos nuo to mėnesio, kurį pateiktas prašymas, 1 dienos arba nuo vėlesnės prašyme nurodytos datos (mėnesio 1 dienos), bet ne ilgesniam negu 12 mėnesių laikotarpiui ir ne trumpesniam kaip vienas metų ketvirtis.
Rinkliavos mokėtojus kviečiame pateikti prašymą dėl atleidimo nuo kintamosios dalies SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ savitarnos svetainėje (savitarna.sivasa.lt) arba atvykus į įmonės Klientų aptarnavimo skyrių (Smolensko g. 5, Vilnius) arba Vilniaus miesto klientų aptarnavimo centrą (Konstitucijos per. 3, Vilnius).
Per 30 dienų pasibaigus deklaruotam laikotarpiui pristatykite dokumentus, įrodančius, jog nesinaudojote NT objektu:
- pažymą iš elektros tiekėjo apie per deklaruotą laikotarpį sunaudotą elektros energiją (sunaudota elektros energija neturi viršyti 10 kWh per mėnesį);
- pažymą iš vandens tiekėjo apie per deklaruotą laikotarpį sunaudotą vandens kiekį (sunaudotas vandens kiekis neturi viršyti 1 m3 per metus);
- kitus dokumentus, pagrindžiančius paslaugos teikimo poreikio nebuvimą arba NT objekto nenaudojimo faktą.
-
20. Kokia yra rinkliava daugiabučių namų gyventojams?
Daugiabučio namo gyvenamosios kategorijos patalpų metinė rinkliava sudaro 0,0642 Eur už kv. m.
-
28. Kam bus siunčiami mokėjimo pranešimai?
Mokėjimo pranešimas siunčiamas rinkliavos mokėtojui pagal Komunalinių atliekų turėtojų registre nurodytą apmokestinamo nekilnojamojo turto objekto adresą. Kai atliekų turėtojui (Rinkliavos mokėtojui) apskaičiuota rinkliava daugiau nei už vieną NT objektą, siunčiamas vienas pranešimas jo deklaruotu gyvenamosios vietos adresu arba buveinės adresu, jei tai juridinis asmuo, o esant rinkliavos mokėtojo prašymui, gali būti siunčiamas kitu adresu.
Jeigu apmokestinamasis NTO priklauso keliems bendraturčiams, rinkliava apmokestinamojo NTO bendraturčiui skaičiuojama proporcingai jo valdomai tokio NTO daliai. Tokiu atveju mokėjimo pranešimas formuojamas ir pateikiamas kiekvienam NTO bendraturčiui atskirai, išskyrus atvejus, kai Administratoriui pateikiamas rinkliavos mokėtojų, visų bendraturčių prašymas teikti bendrą mokėjimo pranešimą vienam iš savininkų.
Jeigu rinkliava apmokestinamas nekilnojamasis turtas priklauso keliems bendraturčiams, mokėjimo pranešimai siunčiami atskirai visiems bendraturčiams. Tuo atveju, kai nekilnojamo turto objektas yra valdomas bendrosios jungtinės nuosavybės teise, mokėjimo pranešimas už visą nekilnojamąjį turtą yra siunčiamas vienam iš savininkų.
Taigi, priklausomai nuo nuosavybės registravimo būdo, sutuoktiniams mokėjimo pranešimai išrašomi ir siunčiami dviem būdais: 1) siunčiamas vienas mokėjimo pranešimas už visą priklausantį nekilnojamojo turto objektą arba 2) atskiri mokėjimo pranešimai atsižvelgiant į priklausančias nekilnojamojo turto dalis. Jeigu kyla abejonių dėl apmokestinamo objekto, prašome pasitikrinti, ar mokėjimo pranešime nurodytas visas objekto plotas ar tik bendraturčiui priklausanti objekto ploto dalis.
-
29. Kaip dažnai teikiamas mokėjimo pranešimas už mišrių komunalinių atliekų tvarkymą?
Mokestinė prievolė rinkliavos mokėtojui teikiama kartą per metus. Mokėjimo pranešime nurodomos apskaičiuotos mokėtinos sumos už visą mokestinį laikotarpį (kalendorinius metus), išskaidant mokėjimus ketvirčiais. Rinkliava mokama rinkliavos mokėtojo pasirinkimu už ketvirtį arba iš karto už visą mokestinį laikotarpį.
-
30. Kai vietine rinkliava apmokestinamas nekilnojamojo turto objektas yra nuomojamas, kam ir kokiu adresu bus siunčiami mokėjimo pranešimai?
Mokėjimo pranešimai bus siunčiami Nekilnojamojo turto savininkui pagal Komunalinių atliekų turėtojų registre nurodytą apmokestinamo nekilnojamojo turto objekto adresą, išskyrus atvejus, kai pagal nuomininkų, kitų asmenų, valdančių nekilnojamojo turto objektus panaudos ar kitais pagrindais pateiktus prašymus, rinkliavos mokėtoju yra priskiriamas kitas atliekų turėtojas (ne savininkas).
-
31. Kaip galima sumokėti už rinkliavą?
Sumokėti vietinę rinkliavą galima:
- savitarnos svetainėje savitarna.vasa.lt
- banko pavedimu (Vilniaus miesto savivaldybės administracijos surenkamosios sąskaitos nr. LT34 4010 0510 0422 7917 Luminor Bank AS Lietuvos skyrius. Būtina nurodyti mokėtojo kodą mokėjimo paskirties skiltyje arba laukelyje „Kliento kodas gavėjo informacinėje sistemoje")
- grynaisiais pinigais prekybos tinklo „Maxima“ kasose, Lietuvos pašto skyriuose ir „PayPost“ aptarnavimo vietose, loterijos „Perlas“ terminaluose, „Lietuvos spauda“, „Spauda“ kioskuose, „Narvesen“ ženklu pažymėtose parduotuvėse.
-
32. Kur kreiptis pastebėjus klaidą mokėjimo pranešime?
Jei mokėjimo pranešimuose nurodyti netikslūs Nekilnojamojo turto registro duomenys, ne tam asmeniui priskirtas nekilnojamasis turtas, nekilnojamojo turto objekto savininkas pasikeitęs ar yra kitų netikslumų, juos reikia patikslinti kreipiantis į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ jums patogiu būdu:
- www.vasa.lt
- [email protected]
- telefonu 19118
- Klientų aptarnavimo skyriuje: Konstitucijos pr. 3 (Vilniaus miesto savivaldybė); Spaudos g. 6-1 (AB Vilniaus šilumos tinklai); Laisvės pr. 10 (Business Garden A1 korpusas)
-
33. Kaip galėčiau geriau suprasti mokėjimo pranešime pateiktą informaciją?
Atnaujinta mokėjimo pranešimo detalizacija ruošiama.
-
34. Ar skolą galima mokėti dalimis?
Įsiskolinimo už rinkliavą mokėjimus galima išdėstyti dalimis, bet ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui.
Tarp SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ ir įsiskolinusio fizinio ar juridinio asmens pasirašomas susitarimas dėl skolos išdėstymo dalimis ir vekselis. Pasirašydamas susitarimą fizinis ar juridinis asmuo įsipareigoja mokėti susidariusį įsiskolinimą dalimis, numatytais terminais, o SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ įgyja reikalavimo teisę.
Dėl skolos už rinkliavą mokėjimo dalimis kreipkitės el. paštu info@vasa.lt arba atvykite į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ Klientų aptarnavimo skyrių.
-
35. Kada rinkliavos skola gali būti perduota išieškoti skolų administravimo įmonei?
Rinkliava gali būti perduota išieškojimui iškart po to, kai sueina mokėjimo pranešimo terminas. Laikoma, kad skola susiformuoja kitą dieną po pranešimo apmokėjimo termino pabaigos, pavyzdžiui, kitą dieną po mokestinio laikotarpio pirmojo ketvirčio pabaigos.
-
36. Kaip galėjo atsirasti skola, jei esu sumokėjęs rinkliavą?
Jeigu rinkliavą sumokėjote, pateikite mokėjimą (-us) patvirtinančius dokumentus. Gali būti, kad rinkliavą pervedėte ne į tą surenkamąją sąskaitą arba nurodėte ne tą mokėtojo kodą.
Jeigu rinkliavą už Jus sumokėjo kitas asmuo, apie tai informuokite, kad mokėjimas būtų tinkamai priskirtas. Mokėjimo (-ų) pavedimo kopiją (-as) galite siųsti el. paštu ([email protected]).
-
37. Gavau dokumentus iš teismo apie skolą / delspinigius, nors nesu negavęs (-usi) mokėjimo pranešimo?
Gali būti, kad nepranešėte SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ apie pasikeitusį adresą ir sąskaita buvo nusiųsta senuoju adresu arba buvo pamesta siuntimo metu. Jei pakeitėte gyvenamąją vietą, nepamirškite apie tai informuoti Gyventojų registro tarnybos ir deklaruoti naują gyvenamąją vietą. Apie naują adresą informuokite ir SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
Pagal bendrą tvarką mokėjimo pranešimai siunčiami rinkliavos mokėtojams pagal Komunalinių atliekų turėtojų registre nurodytą apmokestinamo nekilnojamojo turto objekto (toliau – NTO) adresą.
Tais atvejais, kai tam pačiam atliekų turėtojui priskaičiuota rinkliava už daugiau negu vieną apmokestinamą NTO, jam siunčiamas vienas mokėjimo pranešimas jo deklaruotos nuolatinės gyvenamosios vietos adresu, kai rinkliavos mokėtojas yra fizinis asmuo, arba buveinės adresu, kai rinkliavos mokėtojas yra juridinis asmuo. Esant rinkliavos mokėtojo rašytiniam prašymui toks mokėjimo pranešimas gali būti siunčiamas kitu faktiniu (nuolatinės gyvenamosios ar veiklos) vietos adresu.
Tais atvejais, kai dėl įvairių priežasčių mokėjimo pranešimas neįteikiamas Rinkliavos mokėtojui arba mokėjimo pranešimas grąžinamas Administratoriui su neįteikimo žyma, mokėjimo pranšimas siunčiamas Rinkliavos mokėtojo deklaruotos gyvenamosios vietos adresu arba kitu žinomu adresu. Jeigu mokėjimo pranšimas išsiųstas deklaruotos gyvenamosios vietos adresu ar kito vcaldomo NTO adresu grįžta neįteiktas, pakartotinai mokėjimo pranešimas mokėtojui nėra siunčiamas, o įkeliamas į savitarnos svetainę. Į savitarnos svetainę įkeltas mokėjimo pranešimas laikomas įteiktu rinkliavos mokėtojui tuo atveju, jeigu rinkliavos mokėtojas turi prieigą ir yra prisijungęs (aktyvavęs prieigą) prie savitarnos sistemos.
-
38. Kodėl turiu mokėti skolos administravimo mokestį?
Neapmokėjus skolos iki mokėjimo pranešime nurodyto termino, SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ gali skolą perduoti skolų administravimo įmonei išieškoti neteisminiu būdu, siekiant pareikšti, vykdyti ir apginti teisėtą reikalavimą mokėti rinkliavą.
Skolų administravimo įmonė taiko skolos administravimo mokestį, kuris skaičiuojamas nuo perduotos administravimui sumos. Skolininko pareigą atlyginti kreditoriaus išlaidas, susijusias su skolos išieškojimu, numato Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 6.63 straipsnio 2 dalis, 6.249 straipsnio 4 dalies 3 punktas.
-
39. Kokiu teisiniu pagrindu mano duomenys yra perduoti skolų administravimo įmonei?
Įmonė atliekų turėtojų asmens duomenis tvarko vadovaujantis 2016/679 2016 m. balandžio 27 d. Europos parlamento ir Tarybos reglamento (ES) dėl fizinių asmenų apsaugos tvarkant asmens duomenis ir dėl laisvo tokių duomenų judėjimo ir kuriuo panaikinama Direktyva 95/46/EB (Bendrasis duomenų apsaugos reglamentas) (toliau – Reglamentas) 6 straipsnio 1 dalies c ir e punktais, kurie reglamentuoja duomenų tvarkymo teisėtumą.
Tvarkydama atliekų turėtojų asmens duomenis, Įmonė vadovaujasi Lietuvos Respublikos atliekų tvarkymo įstatymo 301 straipsniu, Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2013-07-24 nutarimu Nr. 711 patvirtintomis Vietinės rinkliavos ar kitos įmokos už komunalinių atliekų surinkimą iš atliekų turėtojų ir atliekų tvarkymą dydžio nustatymo Taisyklėmis. Ir Taisyklės, ir Nuostatai galioja Vilniaus miesto savivaldybės teritorijoje ir yra privalomi visiems fiziniams ir juridiniams asmenims.Jūs turite teisę susipažinti su tvarkomais Jūsų asmens duomenimis, teisę nesutikti, kad būtų tvarkomi Jūsų asmens duomenys, taip pat turite teisę reikalauti ištaisyti neteisingus, neišsamius, netikslius asmens duomenimis, reikalauti sustabdyti duomenų tvarkymo veiksmus bei reikalauti sunaikinti neteisėtai, nesąžiningai sukauptus asmens duomenis. Duomenų subjektų teisės įgyvendinamos teisės aktuose numatytomis sąlygomis ir tvarka.
Daugiau informacijos rasite: https://vasa.lt/privatumo-politika. -
40. Rinkliavos skolos administravimo mokestį sumokėjau į rinkliavos sąskaitą, ar galiu susigrąžinti įmoką?
Taip. Jeigu norite, kad įmoka būtų grąžinta, turite kreiptis į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ ir užpildyti prašymą dėl įmokos grąžinimo ir pinigai bus grąžinti į nurodytą mokėtojo sąskaitą. To nepadarius suma bus įskaityta į rinkliavos mokestinį laikotarpį.
-
41. Kodėl nepraėjus mokėjimo pranešime nurodytam mokestiniam laikotarpiui (kalendoriniams metams) rinkliavos dalis buvo perduota išieškoti skolų administravimo įmonei?
Mokėjimo pranešime nurodyta rinkliava sumokama už pasirinktus mokėjimo pranešime nurodytus laikotarpius (už ketvirtį arba visą mokestinį laikotarpį). Tuo atveju, kai mokama už visą mokestinį laikotarpį, mokėjimas turi būti atliktas iki mokestinio laikotarpio pirmojo ketvirčio pabaigos. Pasirinkus mokėjimus kas ketvirtį, kiekviena rinkliavos dalis turi būti sumokama iki einamojo ketvirčio paskutinės dienos.
Praleidus mokėjimo pranešime nurodytus rinkliavos sumokėjimo terminus, nesumokėta rinkliava išieškoma Lietuvos Respublikos įstatymų nustatyta tvarka, įskaitant galimybę vykdyti neteisminį ir teisminį skolų išieškojimą.
-
42. Kas yra mišrios komunalinės atliekos?
Mišrios komunalinės atliekos – po rūšiavimo likusios nepavojingos buitinės atliekos, kurios nebetinkamos perdirbti ar pakartotinai panaudoti.
-
43. Kokie vieno vežėjo vienoje zonoje pranašumai?
Kiekvienai zonai priskyrus mišrių komunalinių atliekų vežėją, sumažėja konfliktinių situacijų, tampa aiškesnės atsakomybės ribos, mažinama miesto oro tarša ir transporto spūstys.
-
44. Kokios yra atliekų surinkimo ir tvarkymo zonos ir komunalinių atliekų vežėjai?
Savivaldybės atliekų surinkimo ir tvarkymo zonos:
Šiaurinė miesto dalis – Verkių, Fabijoniškių seniūnijos, šiaurinės Žirmūnų ir Šnipiškių seniūnijų dalys. Mišrių komunalinių atliekų vežėjas – UAB „Ekonovus“;
Rytinė miesto dalis – Antakalnio, Naujosios Vilnios seniūnijos ir šiaurinė Rasų seniūnijos dalis. Mišrių komunalinių atliekų vežėjas – UAB „Ecoservice“;
Pietinė miesto dalis – Naujininkų, Panerių, Grigiškių seniūnijos, pietinė Rasų seniūnijos dalis ir pietinė Vilkpėdės seniūnijos dalis. Mišrių komunalinių atliekų vežėjas – UAB „Ekonovus“;
Vakarinė miesto dalis – Pašilaičių, Justiniškių, Šeškinės, Viršuliškių, Karoliniškių, Pilaitės ir Lazdynų seniūnijos. Mišrių komunalinių atliekų vežėjas – UAB „Ecoservice“;
Centrinė miesto dalis – Senamiesčio, Naujamiesčio, Žvėryno seniūnijos, pietinės Šnipiškių ir Žirmūnų seniūnijų dalys ir šiaurinė Vilkpėdės seniūnijos dalis. Mišrių komunalinių atliekų vežėjas – UAB „Ekonovus“.
UAB „Ecoservice“ yra atsakinga už didelių gabaritų, statybos ir griovimo, tekstilės ir pavojingų atliekų surinkimą visame mieste.
Vežėjams priskirtas zonas galite pamatyti Vilniaus miesto savivaldybės tinklapyje https://maps.vilnius.lt/miesto-tvarkymas#layers
-
45. Ar galiu keisti atliekų vežėją?
Gyventojas atliekų vežėjo pakeisti negali, nes mišrias komunalines atliekas veža tik tos įmonės, kurios atitinkamoje savivaldybės teritorijoje (Vilniaus suskirstytas į 5 zonas) laimėjo šių atliekų surinkimo ir vežimo paslaugų teikimo konkursą (UAB „Ecoservice“, UAB „Ekonovus“).
Atliekų vežėjas – tai juridinis asmuo, laimėjęs viešąjį konkursą ir pagal sutartį su savivaldybe teikiantis mišrių komunalinių atliekų surinkimo ir jų vežimo paslaugą savivaldybės atliekų surinkimo ir priežiūros zonoje.
-
46. Ar galiu keisti atliekų išvežimo dažnumą?
Dėl naudojamų konteinerių skaičiaus, talpos ar ištuštinimo dažnumo pakeitimo atliekų turėtojai turi teisę kreiptis į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ ir į savo mišrių komunalinių atliekų vežėją.
-
47. Kodėl vežėjas neišvežė mišrių komunalinių atliekų?
Mišrių komunalinių atliekų vežėjai turi teisę netuštinti mišrių komunalinių atliekų konteinerių, jei konteineriuose yra daiktų ar atliekų, kurių buvimas juose neleistinas pagal Vilniaus miesto savivaldybės atliekų tvarkymo taisykles arba kelia grėsmę atliekų vežėjo personalui ir (ar) aplinkai.
Atliekų vežėjas turi teisę neištuštinti konteinerių, jeigu atliekų turėtojas nepristato atliekų surinkimo konteinerio į suderintą konteinerių ištuštinimo vietą nustatytu laiku arba konteineris yra fiziškai nepasiekiamas. Atliekų turėtojų prašome konteinerių aikštelėse ir jų priežiūros zonose nestatyti transporto priemonių, užtikrinti tinkamą ir saugų privažiavimą ir priėjimą prie konteinerių. Atkreipiame dėmesį, jog žiemos metu dėl sudėtingų eismo sąlygų, stipraus snygio ir slidžios kelio dangos dalis gatvių mišrių komunalinių atliekų vežėjui gali būti neprivažiuojamos. Dėl šių kliūčių kai kurių konteinerių ištuštinimas gali vėluoti. Esant tokiai situacijai prašome namų valdos savininkus, sodų bendrijų pirmininkus, daugiabučių pastatų ir įmonių administratorius bei prižiūrimų gatvių atsakingus asmenis imtis veiksmų, t. y. kuo greičiau pašalinti susidariusias kliūtis – atlaisvinti privažiavimus prie konteinerių, nuvalyti sniegą, pabarstyti slidumą mažinančiomis priemonėmis, kad šiukšliavežės galėtų privažiuoti prie mišrių komunalinių atliekų konteinerių.
-
48. Kokiu dažnumu ir kokiomis dienomis išvežamos mišrios komunalinės atliekos?
Mišrių komunalinių atliekų konteineriai ištuštinami ne dažniau kaip kartą per parą ir ne rečiau kaip kartą per dvi savaites. Su mišrių komunalinių atliekų surinkimo grafikais galite susipažinti ČIA.
-
49. Kur kreiptis, kad bendro naudojimo konteineris būtų priskirtas kaip individualaus naudojimosi ir Kintamoji dalis būtų skaičiuojama nuo faktiškai susidariusių atliekų kiekio?
Atliekų turėtojus kviečiame kreiptis į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ su prašymu bendrojo naudojimo konteinerį sistemoje priskirti kaip individualaus naudojimo bei kintamąją rinkliavos dalį skaičiuoti priklausomai nuo atiduotų atliekų svorio.
Administratoriui kartu su prašymu pateikiamas gyvenamosios – daugiabučių pastatų paskirties NTO savininkų daugumos sprendimas dėl individualaus naudojimo konteinerio priskyrimo NTO ir kintamosios rinkliavos dalies skaičiavimo priklausomai nuo atiduotų atliekų svorio bei vieno iš daugiabučio namo butų ir kitų patalpų savininkų bendrijos ar pastatų administratoriaus įgaliojimas būti kintamosios rinkliavos dalies mokėtoju. Įgaliotas kintamosios rinkliavos mokėtojas paskirto kintamąją Rinkliavos dalį butų ir kitų patalpų savininkams vadovaudamasis teisės aktų nustatyta tvarka.
SVARBU! Teikiant šį prašymą būtina įsivertinti konteinerio pastatymo vietą ir jo prieinamumą pašaliniams asmenims (pvz.: ar aptverta teritorija, ar nuošali teritorija, ar gali konteineriu naudotis svetimi ir pan.).
-
50. Ar galima atšaukti komunalinių atliekų konteinerio priskyrimą iš individualaus į bendro naudojimo konteinerį ir atvirkščiai?
Prašymas gali būti atšauktas ne anksčiau kaip nuo kitų kalendorinių metų sausio 1 d.
-
51. Ar individualaus naudojimo komunalinių atliekų konteineris gali būti priskirtas keliems nekilnojamojo turto objektams?
Gali būti priskirtas SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ pritarimu individualių namų gyventojams, fiziniams ir (ar) juridiniams asmenims, kai savivaldybės vežėjui nėra galimybės privažiuoti prie tokių namų valdų ir (ar) pastatų, taip pat dviejų ir daugiau individualių namų gyventojams sutarus tarpusavyje ir pritarus SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
-
61. Kodėl ženklinami mišrių komunalinių atliekų konteineriai?
Konteineriai ženklinami tam, kad būtų gaunama informacija apie atliekų iš konteinerių išvežimą (konteinerio pakėlimą ir svorį) bei jų pastatymo vietą.
-
62. Kur kreiptis, jei gyventojas pats sugadino ar nuplėšė konteinerio žymeklį?
Atliekų turėtojus kviečiame kreiptis į mišrių komunalinių atliekų vežėją ir (ar) į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ dėl konteinerio pažymėjimo arba pakeitimo.
-
63. Ar individualaus namo gyventojas gali naudotis vienu konteineriu su kaimynu?
Dviejų ir daugiau individualių namų gyventojai sutarę tarpusavyje ir pritarus SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, gali naudotis vienu konteineriu.
-
64. Kur kreiptis, jei noriu pakeisti sulūžusį/dingusį mišrių komunalinių atliekų konteinerį?
Atliekų turėtojus kviečiame kreiptis į mišrių komunalinių atliekų vežėją ir (ar) į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ dėl netinkamo naudojimui konteinerio pakeitimo ar remonto.
Prašymo formą dėl netinkamo naudojimui konteinerio pakeitimo ar remonto galite rasti adresu https://vasa.lt/prasymo-formos arba kreiptis į Klientų aptarnavimo skyrių.
-
65. Ką daryti, jei nekilnojamojo turto objektas neregistruotas, o noriu gauti konteinerį?
Norėdami gauti konteinerį, prašome užpildyti prašymą ir pateikti dokumentus apie neįregistruotą nekilnojamojo turto objektą. SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“, įvertinęs visus Jūsų pateiktus dokumentus pateiks atsakymą apie priimtą sprendimą.
Prašymo formą galite rasti SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ tinklapyje (https://vasa.lt/prasymo-formos).
-
66. Kur kreiptis, jei iki šiol neturėjau mišrių komunalinių atliekų konteinerio?
Prašymo formą dėl konteinerio pastatymo galite rasti SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ tinklapyje (https://vasa.lt/prasymo-formos) arba kreiptis į Klientų aptarnavimo skyrių.
-
67. Kaip atsisakyti konteinerio, jei atliekų išvežimas nereikalingas (deklaravus nekilnojamojo turto objekto nesinaudojimo faktą)?
Dėl konteinerio atsisakymo atliekų turėtojus kviečiame keiptis į mišrių komunalinių atliekų vežėją ir (ar) į SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“.
-
68. Kas rūpinasi bendrojo naudojimo komunalinių atliekų požeminių ir pusiau požeminių konteinerių priežiūra ir remontu?
Bendrojo naudojimo komunalinių atliekų požeminiais, pusiau požeminiais konteineriais, jų priežiūra bei remontu privalo rūpintis jų savininkas. ES lėšomis įrengtų požeminių, pusiau požeminių konteinerių savininkė yra UAB „VAATC“.
-
69. Kas plauna ir dezinfekuoja bendro naudojimo komunalinių atliekų konteinerius?
Bendro naudojimo mišrių komunalinių atliekų antžeminius konteinerius plauna ir dezinfekuoja mišrių komunalinių atliekų vežėjas, požeminius ir pusiau požeminius – jų savininkas. Pakuočių ir pakuočių atliekų antžeminius konteinerius – pakuočių atliekų vežėjas, požeminius ir pusiau požeminius – jų savininkas.
Individualaus naudojimo komunalinių atliekų konteinerių švarą privalo užtikrinti jų naudotojai.
-
70. Kur kreiptis, jei reikalingi konteineriai renginiui?
Užpildykite prašymo formą dėl reikalingų konteinerių renginiui.
Prašymą galite užpildyti SĮ „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ tinklapyje (https://vasa.lt/konteineriai-renginiams).