Sostinės savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ (VASA) rūpinasi komunalinių atliekų išvežimu laiku ir bendro naudojimo konteinerių tvarkinga aplinka sostinėje. Efektyviai atliekų tvarkymo paslaugų kokybei užtikrinti VASA pasitelkia ne tik kontrolierius, bet ir išmanius įrenginius - bepiločius lėktuvus bei vaizdo stebėjimo kameras.
„Siekiame Vilnių padaryti draugiškesnį tiek gyventojams, tiek mūsų įmonių personalui. Technologijų panaudojimas, savo ruožtu, yra vienas iš būdų pasiekti kokybinį šuolį – greitai ir patogiai užfiksuoti atliekų sąvartas, persipildžiusius konteinerius ir dinamiškai reaguoti į susidariusią situaciją. Matome, kad technologiniai sprendimai turi nemažą poveikį kokybiniams rodikliams, tad siekiame juos taikyti ne tik atliekų, bet ir kituose sektoriuose – vandentvarkoje, energetikoje“, - sako Vilniaus vicemeras Valdas Benkunskas.
Nuo šių metų pradžios sostinėje bepiločių lėktuvų skrydžiai vykdomi 2 kartus per dieną (ryte ir po pietų). Išmanūs įrenginiai ne tik stebi tvarką prie konteinerių aikštelių, bet ir renka duomenis bei juos analizuoja daugiau nei 40 adresų Lazdynuose, Naujamiestyje, Vilkpėdėje bei Šnipiškėse. Netrukus bus pradėtos stebėti konteinerių aikštelės ir kituose Vilniaus mikrorajone: Jeruzalėje, Baltupiuose, Fabijoniškėse. Sėkmingas modernios technologijos taikymas leidžia didinti adresų skaičių.
„Visas veiklas įmonėje organizuojame pagal Lean metodiką, dirbame moderniai ir išmaniai, atliekų tvarkymo kontrolę vykdome efektyviai tiek rinkdami duomenis, tiek juos analizuodami. Išmanios technologijos leidžia mums sutaupyti darbuotojų laiką, palengviną jų darbą, taip pat galime operatyviai reaguoti į situacijas mieste: fiksuoti pažeidėjus, automobiliais užstatytus konteinerius, greičiau sutvarkyti prie konteinerių neleistinai paliktas atliekas, sklandžiai bendradarbiauti su atliekų vežėjais ir užtikrinti nenutrūkstančią atliekų išvežimo paslaugą gyventojams,“ – pasakoja VASA vadovė Justina Prunskienė.
Šiais metais bepiločiais lėktuvais buvo užfiksuota beveik 8 tūkstančiai atliekų tvarkymo pažeidimų. Neteisėtai paliktos atliekos konteinerių aikštelėse fiksuotos beveik 3 kartus dažniau, nei konteinerių užstatymai automobiliais. Surinkti duomenys leidžia ne tik identifikuoti probleminius adresus, atitinkamai planuoti veiksmus, bet ir stebėti pažeidimų skaičiaus dinamiką.
Atliekų tvarkymo kontrolei Vilniuje pasitelkiamos ir 69 vaizdo stebėjimo kameros konteinerių aikštelėse. Vaizdo kamerų įrašus, kuriuose yra užfiksuojami pažeidėjai, VASA perduoda Vilniaus savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui. Už neteisėtai prie konteinerių paliktas atliekas pažeidėjams yra taikoma administracinė nuobauda iki 600 eurų. Kameros yra įrengiamos prie Vilniaus miesto bendro naudojimo konteinerių, kur fiksuojama daugiausiai atliekų tvarkymo pažeidimų. Per kamerose įrengtus garsiakalbius vilniečiai girdi specialius pranešimus. Jei fiksuojamas atliekų pažeidimas, automobiliu užstatomas privažiavimas prie konteinerių aikštelės, tuomet girdimas įspėjamasis pranešimas, o už teisingai tvarkomas atliekas piliečiai girdi padėkas. Garso pranešimai taip pat informuoja gyventojus apie galimybę pasinaudoti nemokama didelių gabaritų išvežimo iš namų paslauga. Garso įrašai yra leidžiami pagal poreikį, realiu metu.
„Gyventojų edukacija teigiamai veikia atliekų tvarkymo kultūrą sostinėje, tačiau tam tikros dalies piliečių įpročių nepakeičia. Tokiais atvejais veikia griežtesnė kontrolė, baudų skyrimas. Pažeidėjus pastebėti gali ne tik kaimynai, bet ir vaizdo kameros ar bepiločiai lėktuvai. Džiaugiamės, kad tiek atliekų tvarkymo pažeidimų kiekis, tiek neteisėtai paliekamų atliekų prie konteinerių svoris Vilniuje mažėja. Tai rodo, kad visuomenė keičiasi, o mūsų strategija ir priemonės veikia,“ – teigia J. Prunskienė.
Ateityje VASA planuoja ir daugiau inovatyvių naujovių vilniečiams. Kitais metais planuojama pristatyti viešą ir interaktyvų atliekų tvarkymo žemėlapį. Laisvai prieinamame Vilniaus žemėlapyje būtų atvaizduojami automobiliais užstatyti konteineriai, prie konteinerių paliktos atliekas, kartu pateikiama svarbiausia atliekų išvežimo informacija. Gyventojai galėtų susipažinti su naujausia atliekų tvarkymo statistika, pasitikrinti atliekų išvežimo duomenimis.