„Vilniaus atliekų sistemos administratoriaus“ (VASA) atlikti klientų tyrimai rodo, kad vilniečiams opiausia atliekų tvarkymo problema yra netvarka prie konteinerių aikštelių.
Remdamasi gerąja pasauline praktika 2022 metais VASA atliko plataus masto, giluminius klientų patirčių bei mąstysenos tyrimus. Šie tyrimai parodė, kad dauguma gyventojų, kurie naudojasi bendromis konteinerių aikštelėmis, akcentavo tvarkos ir švaros prie konteinerių svarbą.
„Prieš kelis metus didžiausias VASA dėmesys buvo skiriamas neišvežtų atliekų problemai spręsti. Šiandien jau galime džiaugtis rezultatais – 2022 m. atliekos vilniečiams išvežtos pagal grafiką 99,6 %. Įvertinę situaciją mieste bei girdėdami vilniečių atliekų tvarkymo problemas ir lūkesčius, šiais metais koncentruojamės į tvarką prie konteinerių aikštelių. Keliame tikslą ugdyti vilniečius, keisti blogus įpročius tvarkant atliekas“ – teigia VASA vadovė Justina Prunskienė.
VASA kontroliuoja kaip Vilniuje tvarkomos atliekos
VASA komanda kasdien stebi ir vertina Vilniaus bendro naudojimo konteinerių būklę, vežėjo darbo kokybę bei fiksuoja gyventojų atliekų tvarkymo pažeidimus. Surinkta informacija leidžia pamatyti problematiškiausias Vilniaus bendro naudojimo konteinerių aikšteles.
Efektyviai atliekų tvarkymo kontrolei užtikrinti VASA jau kuris laikas pasitelkia ne tik kontrolierius, bet ir išmanius įrenginius – bepiločius lėktuvus bei vaizdo stebėjimo kameras. Šiuo metu sostinėje bepiločių lėktuvų skrydžiai vykdomi 2 kartus per dieną (ryte ir po pietų). Tvarką prie konteinerių aikštelių nuolatos fiksuoja 69 kamerų tinklas. Išmanūs įrenginiai ne tik stebi tvarką, bet ir renka duomenis, juos analizuoja. Užfiksuoti pažeidimai perduodami Vilniaus miesto viešosios tvarkos skyriui, pažeidėjai sulaukia baudų.
Svarbiausia - gyventojų sąmoningumas ir įpročiai
Nors išmaniosios technologijos leidžia greičiau sureaguoti į netvarką bei padeda nubausti pažeidėjus, visgi svarbiausiu veiksniu siekiant užtikrinti tvarką prie konteinerių aikštelių išlieka gyventojų sąmoningumas. VASA skatina miestiečius būti pilietiškais, rūpintis miesto aplinka, atsakingai tvarkyti atliekas, mažinti jų kiekį ir taip prisidėti prie švaros savo mieste.
Atliekų tvarkymo pažeidimų prevencijai – netvarkingiausių vietų viešinimas
„Vilniuje daug labai gražių ir tvarkingų vietų, bet taip pat turime vietų, kurių tvarka negalime didžiuotis. VASA stebi visas aikšteles ir pastebi, kad vietomis netvarka jau lyg tampa įprastu dalyku. Drąsiai pasirinkome rodyti, kur yra labai blogai, nes norime tai pakeisti. Netoleruojame netvarkos, blogų įpročių, tad norime apie tai kalbėti. Kas mėnesį viešinsime netvarkingiausias konteinerių aikšteles, taip atkreipdami dėmesį, kad ne tik atliekų vežėjai ar aplinkos tvarkytojai yra atsakingi už tvarką ir švarą, bet ir patys gyventojai. Mūsų visų poelgiai atspindi tvarką, kokią turime prie savo konteinerių aikštelių, tad kviečiu apsidairyti ir pamąstyti, ar tikrai mus tokia tvarka tenkina.“ – sako VASA vadovė.
Pagal užfiksuotus atliekų tvarkymo pažeidimus – paliktas atliekas prie konteinerio, užstatytus automobilius, VASA kas mėnesį viešins penkias netvarkingiausias sostinės konteinerių aikšteles. Taip tikimasi atkreipti gyventojų dėmesį, paraginti juos atsakingai tvarkyti atliekas, nepykdyti kaimynų ir išvengti baudų.
Sausio mėnesio Vilniaus netvarkingiausios konteinerių aikštelės:
- Fabijoniškių g. 1 (Fabijoniškės)
- Parko g. 48 (Naujoji Vilnia)
- Vilniaus g. 43, (Grigiškės)
- Viršuliškių g. 65 (Viršuliškės)
- Savanorių pr. 74 (Vilkpėdė)
Šiose aikštelės buvo gausiai paliekama didelių gabaritų ir žaliųjų atliekų prie konteinerių, pažeidimai fiksuojami kiekvieną savaitę.
Ką galime padaryti kiekvienas
VASA, ugdydama gyventojų sąmoningumą, paruošė 6 pagrindinių atsakingo atliekų tvarkymo taisyklių atmintinę, kad visi prisidėtume prie švaros mieste.
- Rūšiuoti atliekas. Rūšiavimas padeda išvengti perpildytų konteinerių rizikos. Gyventojams teisingai rūšiuojant atliekas, mažėtų rinkliava už komunalinių atliekų tvarkymą.
- Nepalikti jokių atliekų šalia konteinerių. Už paliktas atliekas prie konteinerių pažeidėjui gresia bauda nuo 140 iki 600 eurų. Nereikalingus, bet tvarkingus ir tinkamus naudoti daiktus galima pristatyti į daiktų dalinimosi stoteles „Dėk'ui“. Taip pat VASA siūlo vilniečiams pasinaudoti nemokama individualia atliekų paėmimo iš namų paslauga dažniau – kartą per metus. Paslaugos sąlygos ir užsakymo būdai – VASA svetainėje.
- Neužstatyti konteinerių ir privažiavimo prie jų automobiliais. Užstatyti konteineriai yra dažna laiku neišvežtų atliekų priežastis. Už šį kelių eismo pažeidimą automobilis gali būti nutemptas arba skiriama bauda iki 90 eurų.
- Uždaryti konteinerių dangčius. To nepadarius, paukščiai ir gyvūnai išnešioja atliekas, konteinerių aikštelių aplinka tampa netvarkinga ir nehigieniška. Uždarius konteinerių dangčius, atliekos taip pat apsaugomos nuo aplinkos poveikio (lietaus, sniego, kaitros), gyventojai išvengia nemalonių kvapų.
- Nelaužyti konteinerių, nepiešti ant jų grafičių. Gyventojai privalo atsakingai naudotis atliekų tvarkymo infrastruktūra, jos piktybiškai negadinti.
- Pranešti apie netvarką prie konteinerių. Raginame gyventojus aktyviai prižiūrėti tvarką bendrose konteinerių aikštelėse ir pastebėjus netvarką – paliktas atliekas, sulūžusį inventorių, apie tai informuoti VASA el. paštu [email protected] arba „Tvarkau miestą“ programėlėje.